Własna działalność gospodarcza w Hiszpanii – pierwsze kroki prawne

Masz fajny pomysł na biznes i zastanawiasz się, czy nie założyć własnej działalności gospodarczej w Hiszpanii? Hiszpańskie przepisy prawne tylko wydają się dużo bardziej skomplikowane od polskich. Sprawdź, jakie warunki prawne musisz spełnić, aby Twoje marzenie o własnej firmie w Hiszpanii mogło się spełnić!

Pierwsze kroki do założenia firmy w Hiszpanii

Jeśli masz już pomysł na własny biznes, musisz wymyślić nazwę firmy – powinna nawiązywać do rodzaju działalności, być chwytliwa i niezbyt długa. Następnym krokiem będzie otrzymanie zaświadczenia z Centralnego Rejestru Handlowego, które potwierdzi, że wybrana nazwa nie jest używana przez inną spółkę. Po jego uzyskaniu, będziesz musiał otworzyć rachunek bankowy i wpłacić na to konto kapitał zakładowy odpowiedniej wysokości.

Kolejnym krokiem jest podpisanie aktu założycielskiego spółki, tylko w obecności hiszpańskiego notariusza oraz po uprzednim złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów.

Co po podpisaniu aktu założycielskiego?

W ciągu 30 dni od otrzymania aktu założycielskiego spółki, musisz wnieść opłatę skarbową w wysokości 1% kapitału spółki. Należy to zrobić w urzędzie skarbowym odpowiednim do siedziby firmy, składając równocześnie kopię aktu utworzenia spółki, która jest potwierdzona przez notariusza.

Następnie w przeciągu 2 miesięcy od momentu wydania aktu założycielskiego spółki, musi zostać złożony wniosek rejestracyjny. Po dokonaniu takiego wpisu, będziesz zobligowany do uzyskania numeru NIF (polski odpowiednik NIP) – nadawany on jest bezpłatnie. Musisz również zgłosić rozpoczęcie działalności gospodarczej, która podlega opodatkowaniu.

Ostatnim etapem przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej w Hiszpanii jest uzyskanie numeru identyfikacji ubezpieczeniowej (odpowiednik polskiego ZUS) – będzie to konieczne w momencie, gdy będziesz chciał zatrudnić pracowników. Spółka musi być również zrzeszona (zresztą podobnie jak w Polsce) w jednej z lokalnych izb gospodarczych.

Wszelką pomoc znajdziesz http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/zalozenie-dzialalnosci-w-hiszpanii/

Post Author: w7tnh6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *