biznes

Czym jest rejestr REA i w jaki sposób uzyskać certyfikat?

O tym rejestrze za pewne usłyszy każdy kto nosi się z myślą o założeniu firmy w Hiszpanii. Tak naprawdę, każda wspólnota autonomiczna posiada swój własny rejestr REA w Hiszpanii, który to skrót rozwija się jako Registro de Empresas Acreditadas en el Sector de Construcción. Jest to rejestr, w którym muszą się znaleźć wszystkie te firmy, które działają w sektorze remontowo- budowlanym. Uzyskanie wpisu do rejestru jest warunkiem prowadzenia działalności w kraju- jest więc obowiązkowe.

Jaki jest cel istnienia takiego właśnie rejestru?

Konieczność uzyskania wpisu do tego rejestru z pewnością nie ułatwia rozruchu firmy w nowym miejscu- trzeba bowiem dodatkowo dopełnić określonych kwestii formalnych. Rejestr powstał po to, aby kontrolować i akredytować wszystkie te firmy, które działają w sektorze budowlanym. Aby mogły zostać wpisane do rejestru muszą spełnić określone wymagania, a dodatkowo przejść stosowne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku, kiedy dane przedsiębiorstwo zatrudnia inną firmę w roli podwykonawcy- ona również musi być wpisana do rejestru REA.

Gdzie i w jaki sposób wnioskować o wpis do rejestru?

Jest to zadanie, które trzeba wykonać najlepiej już na starcie zakładania własnej działalności gospodarczej. Tak naprawdę, nie jest istotne, czy będzie to firma jednoosobowa czy też czy będzie to spółka. Wniosek o wpis do rejestru REA można złożyć osobiście, ale można to też zrobić online. Co ważne, trzeba złożyć go do urzędu właściwego pod względem tego, na terenie której wspólnoty autonomicznej zarejestrowana jest firma. Wydany certyfikat upoważnia firmę do pracy w sektorze remontowo- budowlanym na terenie całej Hiszpanii.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Złożenie wniosku to jedno, trzeba jednak mieć także świadomość tego, że firma wraz z wszystkimi pracownikami będzie musiała przejść szkolenie bhp. Takich szkoleń na rynku jest sporo. W przypadku, kiedy startujący przedsiębiorca nie do końca orientuje się we wszystkich wymogach, jakie trzeba spełnić przy okazji rejestracji podmiotu- dobrze jest poprosić o wsparcie. Na rynku można znaleźć firmy działające w tematyce podatków, rachunkowości oraz w doradztwie biznesowym. Specjaliści tam pracujący będą w stanie wskazać nam krok po kroku, co musimy zrobić, aby po kilku tygodniach mieć już za sobą wszelkie formalności. W tym celu warto zajrzeć na stronę accountingservicesinspain.com. Wsparcie biznesowe może także dotyczyć właśnie kwestii tego, czym jest rejestr REA w Hiszpanii i dlaczego konieczne jest uzyskanie do niego wpisu. Wsparcie może również dotyczyć rejestracji samej działalności oraz później obsługi księgowej.

Ile ważny jest certyfikat?

Dość istotną kwestią jest to, że wpis do rejestru REA nie jest bezterminowy- jest ważny 3 lata. Po tym czasie zostaje on anulowany, jeśli firma nie postara się o jego przedłużenie. Starania te najlepiej rozpocząć około pół roku przed końcem wygaśnięcia ważności certyfikatu.

 

Dodaj komentarz