biznes

Poliwęglan dymiony, mleczny czy bezbarwny – jaki wybrać do budowy szklarni?

Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które stanowi jeden z podstawowych wyborów, gdy chcemy zbudować przydomową szklarnię. Duża wytrzymałość mechaniczna i dobre parametry w zakresie izolacji ciepła sprawiają, że właściwie każdy, nawet amator, jest w stanie zbudować szklarnię dostosowaną do swoich potrzeb. Przy zakupie płyt wciąż jednak można napotkać na pewne dylematy, a jednym z nich jest wybór konkretnego rodzaju poliwęglanu spośród dostępnych stopni jego zabarwienia. Spróbujemy więc podpowiedzieć, czy wybrać poliwęglan dymiony, mleczny czy może bezbarwny.

Poliwęglan bezbarwny

Poliwęglan w tej wersji traktowany jest najczęściej jako zamiennik szkła. Nietrudno bowiem zauważyć, że wygląda i zachowuje się bardzo podobnie do tego surowca. Płyty bezbarwne są zarazem przezroczyste, a ich przepuszczalność światła sięga aż do 92%. W przypadku szklarni ma to znaczenie w kontekście ilości promieni słonecznych docierających do roślin. Płyty bezbarwne nie są polecane do hodowli wrażliwych okazów, ponieważ takie rośliny mogą ulec poparzeniu. Pewnym rozwiązaniem może tu być wybór poliwęglanu komorowego zamiast litego. Rozproszy on nieco wpadające światło. Wtedy należy jednak dobrać odpowiedni profil do poliwęglanu kanalikowego, który zabezpieczy brzegi.

Poliwęglan mleczny

Wersja mleczna (zwana też opalizującą) posiada zabarwienie białe. Nie jest to zupełnie nieprzeźroczysta biel, wciąż przez materiał jest w stanie przeniknąć pewna ilość (zwykle ok. 60%) światła. Takie światło jest zmiękczone i rozproszone, dzięki czemu bezpieczniejsze dla roślin oraz dla pracujących w szklarni ludzi. Polecany jest zwłaszcza do niskich budynków, gdzie tworzący się efekt cieplarniany jest silniejszy. Ten rodzaj płyt poliwęglanowych polecany jest do roślin, które potrzebują mniej ciepła, ale za to są wrażliwsze i łatwiej mogą ulec spaleniu. Można dobrać do niego dowolny profil do poliwęglanu.

Poliwęglan dymiony

Ten rodzaj poliwęglanu można rozpoznać po brązowej barwie. Przepuszcza światło na poziomie ok. 40%. Jego dokładny odcień różni się w zależności od producenta. Ta wersja kolorystyczna poliwęglanu potrafi czasem zmienić nieco barwę w pomieszczeniu, dlatego przy stosowaniu go trzeba mieć to na uwadze. W szklarni poliwęglan dymiony służy przede wszystkim temu, aby zapobiec zbyt dużemu efektowi cieplarnianemu i rozproszyć światło. Podobnie jak w przypadku wersji mlecznej, sprawdzi się przy najbardziej wrażliwych na ciepło roślinach, które poradzą sobą z mniejszą ilością docierającego do nich światła słonecznego.

Jaki poliwęglan i profil do poliwęglanu wybrać?

Nie jest tak, że można polecić jeden konkretny rodzaj poliwęglanu jako uniwersalny na szklarnię. Należy dobrać go w zależności od roślin, jakie chcemy hodować. Jeśli zaś chodzi o profil do poliwęglanu, tutaj największe znaczenie ma to, czy sięgniemy po płyty lite, czy komorowe. Należy pamiętać, że w tym drugim przypadku same profile łączące nie wystarczą, gdyż będą potrzebne również te zamykające brzegi.

Dodaj komentarz