biznes

Specjalne Strefy Ekonomiczne a rozwój branży magazynowej

Na wielu terenach Polski świetnie rozwijają się branże takie jak logistyka czy magazyny. Przyczynia się do tego ich dogodne położenie, dostępność kadry, ale także ulgi dla przedsiębiorców w ramach wydzielonych stref ekonomicznych. Poniżej omawiamy wybrane z nich.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Duża powierzchnia. To jedna z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Obejmuje osiemnaście obszarów na terenie województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego o łącznej powierzchni 635.0653 hektarów. Na tych terenach przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność na atrakcyjnych warunkach – jak na przykład wynajem powierzchni magazynowych.

Ulgi podatkowe i preferencyjne warunki prowadzenia działalności. Białystok czy Ostrołęka zyskały dzięki temu na popularności. Ulga w podatku dochodowym w wysokości do 70% wartości inwestycji to kusząca propozycja. Z możliwości skorzystania z ulg i preferencji podatkowych korzysta wiele firm. SSE przyczynia się do rozwoju różnych branż – popularność zyskały m.in. hale do wynajęcia w Białymstoku czy Olsztynie. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje tereny przemysłowe, gotowe do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Strategiczne położenie. Wśród zalet inwestycyjnych Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej warto wymienić też jej położenie tuż przy wschodniej granicy Unii Europejskiej, niedaleko granic Rosji, Litwy i Białorusi. SSE ma też dobre połączenia z innymi regionami Polski. Niedaleko Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prowadzi droga ekspresowa Via Baltica oraz linia kolejowa Rail Baltica – są to kluczowe szlaki komunikacyjne w tej okolicy.

Katowicka SSE

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia w Białymstoku zyskały popularność dzięki wydzieleniu SSE, podobnie mniejsze miasta na Śląsku budzą zainteresowanie dzięki Katowickiej SSE. Strefa obejmuje grunty o powierzchni 2614,154 ha na terenach 40 gmin – nie tylko w województwie śląskim, ale również małopolskim i opolskim.

Legnicka SSE

To kolejna specjalna strefa ekonomiczna. Obejmuje 18 podstref w środkowej części województwa dolnośląskiego. Łącznie stanowią one powierzchnię 1200 ha. Wiodący jest na niej przemysł motoryzacyjny oraz metalowy, a kluczowy kapitał niemiecki, który wynosi aż 74%. Wśród jej zalet należy wymienić m.in. dynamikę rozwoju, dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, drogowe połączenia komunikacyjne i wykwalifikowaną kadrę. Planowaniu inwestycji na terenie tej SSE sprzyja też jej położenie na styku granicy niemieckiej i czeskiej.

Dodaj komentarz