biznes

Wybierasz lokal dla swojej firmy? Weź te aspekty pod uwagę!

Pierwsze biuro dla firmy – to ważny etap na drodze rozwoju działalności. Startując na nowym miejscu chcielibyśmy móc zapewnić sobie wygodę, odpowiednio dużą przestrzeń i satysfakcjonującą nas lokalizację. W praktyce okazuje się, że nasze oczekiwania są spore, ale też na rynku czeka na nas naprawdę dużo interesujących propozycji najmu. Od czego zacząć przeszukiwać lokale do wynajęcia, jakimi kryteriami się kierować i jak wybierać mądrze?

Poszukiwania warto zacząć od planu

Mając nieograniczony budżet być może nie musielibyśmy planować ani przejmować się finansami czy długością trwania umowy najmu. Chcąc jednak podejść do tematu racjonalnie- dobrze jest planować i już na starcie ukierunkować się do poszukiwań w odpowiedni sposób.

– Powinniśmy się zastanowić nad tym, jak duża powierzchnia biura do wynajęcia byłaby dla nas odpowiednia. W przypadku miejsc do pracy dla 2-3 osób czasem możemy też spotkać się w ofertą najmu części większego lokalu, na przykład w nowoczesnym biurowcu.

Większe lokale do wynajęcia mają w swoim metrażu nie tylko stanowiska do pracy, ale i inne obiekty takie jak dodatkowy pokój dla menadżera, kuchnię pracowniczą połączoną z jadalnią czy też salę spotkań. Warto więc zastanowić się, czy w przypadku naszej działalności obiekty te będą nam potrzebne. Za dodatkowy metraż, który generują również trzeba będzie regularnie płacić.

– Jedną z kluczowych rzeczy przy wynajmowaniu powierzchni biurowej jest lokalizacja obiektu w ramach którego znajduje się to biuro. Za prestiżową lokalizację z centrum zazwyczaj trzeba zapłacić dużo więcej. Są takie biznesy, w przypadku których lokalizacja biura ma duże znaczenie bo na przykład wpływa na sprzedaż dóbr i usług w sposób bezpośredni. Z drugiej strony są także firmy, które rzadko są odwiedzane przez klientów albo też ulokowanie biura ma tak naprawdę marginalne znaczenie. Tym samym można zaoszczędzić wynajmując biuro w tańszej dzielnicy lub też poza ścisłym centrum.

– Nie bez znaczenia jest wygląd lokalu w ramach którego znajduje się biuro do wynajęcia. Im wyższy jest standard inwestycji, jej otoczenie czy też dostępność dodatkowych udogodnień tym też cena za najem jest wyższa.

Nowoczesność czy nawiązanie do tradycji?

W zabytkowych miastach takich jak chociażby Kraków, oprócz możliwości wynajmu biura w ramach całkiem nowych kompleksów o wysokim standardzie, istnieje także możliwość wynajmu w budynkach historycznych. Są to na przykład kamienice zlokalizowane w ścisłym centrum. Wiele takich obiektów jest odrestaurowanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb wynajmujących. W przypadku takich lokali to właśnie lokalizacja będzie bardzo mocno windować cenę najmu w górę. Dla niektórych osób nie ma to jednak aż tak dużego znaczenia w przypadku, kiedy zależy im na tym, aby każdego dnia móc napawać się widokiem starówki z okien lub też aby znajdować się w bliskim sąsiedztwie ośrodków akademickich.

 

 

Dodaj komentarz