biuro biznes dietetyk

Zakładanie własnego gabinetu dietetycznego – cenne rady i wskazówki dla każdego

Marzysz o przejściu na samozatrudnienie? Chciałbyś otworzyć własny gabinet dietetyczny, ale nie wiesz nawet od czego zacząć? Jeśli tak, to trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule pokażemy Ci jak otworzyć gabinet dietetyczny, wskażemy Ci na co warto zwrócić uwagę podczas zakładania gabinetu dietetycznego oraz przekażemy Ci najważniejsze informacje związane zarówno z założeniem, jak i prowadzeniem gabinetu dietetycznego! Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się jakie to proste!

 

Gabinet dietetyczny – czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk to osoba, która posiada wykształcenie z dziedziny żywności i żywienia człowieka.

Jest on odpowiedzialny za przekazanie swoim pacjentom zasad zdrowego odżywiania oraz stworzenie zbilansowanej diety zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych. Osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi takimi jak np. cukrzyca, oraz osoby cierpiące z powodu otyłości, nadwagi, a nawet na alergie i nietolerancje pokarmowe, również powinny być objęte kontrolą dietetyka, ponieważ doświadczony specjalista wskaże im jak zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe tak, aby nie miały one negatywnego wpływu na stan zdrowia. Dietetyk zajmuje się również opracowaniem metod leczenia zaburzeń odżywiania takich jak bulimia czy anoreksja. Warto jednak pamiętać, że w terapii leczenia zaburzeń odżywiania, należy współpracować nie tylko z dietetykiem, ale także z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą.

 

Zakładanie własnego gabinetu dietetycznego – od czego zacząć?

Zacznijmy od tego, że właścicielem gabinetu dietetycznego może zostać każdy, w tym również osoba, która nie posiada wiedzy czy wykształcenia z dziedziny żywności i żywienia człowieka. Niestety, jedyną jej rolą będzie wtedy organizacja pracy w gabinecie oraz zatrudnienie pracowników, którzy w przeciwieństwie do właściciela, posiadają wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu dietetyka. Zakładanie własnego gabinetu dietetycznego nie wymaga od właściciela punktu, uzyskania zezwoleń na prowadzenie tego typu działalności, dzięki czemu cały proces jest zdecydowanie prostszy niż mogłoby się wydawać. Brak zezwoleń dotyczy również Głównego Inspektora Sanitarnego, który dotychczas nie wydał żadnych istotnych zasad prowadzenia działalności takiej jak gabinet dietetyczny, choć zawód ten oficjalnie określany jest jako inny zawód medyczny. Pamiętaj jednak, że pomimo braku zezwoleń czy licencji, o które nie musisz się martwić w przypadku otwierania gabinetu dietetycznego, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie swojego miejsca pracy. Usługi dietetyka związane są z wykonaniem odpowiednich badań oraz pomiarów każdego pacjenta. Dlatego w gabinecie dietetycznym powinny znaleźć się urządzenia takie jak:

  • waga,
  • miara,
  • fałdomierz,
  • glukometr,
  • ciśnieniomierz.

Jeśli zależy Ci jednak na wyróżnieniu się wśród konkurencji, powinieneś przemyśleć zakup urządzenia do pomiaru składu ciała, które wskaże zarówno Tobie, jak i Twoim pacjentom procentowy skład ich ciała.

Więcej informacji odnośnie zakładania własnego gabinetu dietetycznego znajdziesz na https://projektzdrowie.info/jak-zalozyc-gabinet-dietetyczny/

Dodaj komentarz