Pomysł na biznes

Jaki papier ksero i do drukarki wybrać? Podpowiadamy!

Kserowanie i drukowanie dokumentów to w dzisiejszych czasach chleb powszedni. Robimy to w szkole, na uczelni, na praktykach a później w pracy. Robimy to też na co dzień w celach urzędowych, czy nawet rozrywkowych. Nie każdy jednak wie, że papier ksero powinniśmy dobrać odpowiednio do jego przeznaczenia. Jak więc wybierać artykuły papiernicze? Podpowiadamy!

Papier ksero w różnych odsłonach

Nie każdy rodzaj papieru do drukarki i ksero nadaje się do każdego typu dokumentu. W zależności od tego, co chcemy wydrukować, taki rodzaj papieru ksero powinniśmy wybrać. Jeśli więc potrzebujemy papieru do drukowania i kserowania w celach naukowych – na uczelnię, do szkoły, na praktyki – to wystarczy nam standardowy papier, czyli o gramaturze 80g/m2. Dlaczego właśnie taki? Nie jest on ani za miękki, ani za twardy. Nadaje się do druku wszelkich typowych dokumentów. Świadczy o tym jego gramatura.

Gramatura papieru ksero

Aby wybrać standardowy papier albo taki który przeznaczony będzie do bardziej wymagających zadań, powinniśmy orientować się w wartościach związanych z gramaturą tego artykułu papierniczego:

 

  • Papier ksero standardowy – jak wspomnieliśmy, jest on oznaczony gramaturą 80g/m2. Z powodzeniem wykorzystamy go do drukowania wszelkich standardowych dokumentów, również obustronnie,

 

  • Papier ozdobny – zaczyna się mniej więcej od 100g/m2. Natomiast wartość ta może być zbyt niska w zależności do przeznaczenia. Jeżeli potrzebujemy jedynie trochę grubszego papieru niż standardowy, to gramatura 100 jak najbardziej się nada. Jeśli jednak planujemy wydrukować zaproszenia, broszury, kartki na różne okazje, to powinniśmy postawić na papier ksero zaczynający się od 120g/m2. W wielu przypadkach najlepiej będzie natomiast zdecydować się na gramaturę o wartości minimum 200 g/m2.

Odpowiednia wielkość i kolor

Papier do drukarki i ksero możemy wybrać również na podstawie jego wielkości. Tutaj oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb. Zazwyczaj wybieramy standardową wielkość, jaką jest kartka A4. To właśnie na tego typu papierze drukujemy większość dokumentów i umieszczamy na nim wszelkie materiały przydatne w szkole lub na uczelni.

 

Jeśli chodzi o kolor, to oczywiście standardem są artykuły papiernicze w kolorze białym. Jak się jednak okazuje, biel bieli nierówna. Mamy więc do wyboru papiery ksero bardziej lub mniej białe. Natomiast jeśli chodzi o papier ozdobny, to ten wybierany jest już w bogatszej szacie graficznej. Często sięgamy nie tylko po inne kolory niż biel, ale decydujemy się również na papier, który posiada różnego rodzaju zdobienia np. dekoracyjną ramkę. Często tego typu artykuły papiernicze stosujemy do drukowania dyplomów.

Papier ksero ekologiczny

Jeśli staramy się żyć jak najbardziej eko i bliskie nam są tematy recyklingu i działań korzystnych dla naszej planety, to z pewnością zainteresuje nas zakup ekologicznego papieru ksero. W tym wypadku dosyć istotną cechą kartek jest właśnie ich kolor. Nie możemy bowiem oczekiwać od pochodzącego z odzysku papieru, że porazi nas lśniącą bielą. Papier ten ma beżowy kolor, wobec tego, jak najbardziej nada się do wszelkiego użytku osobistego. Nie musimy również martwić się o jego trwałość. Nie odbiega on pod tym względem od standardowego papieru ksero.

Dodaj komentarz