Pomysł na biznes Wsparcie księgowe

Zakładanie firmy w Hiszpanii

Czy założenie firmy w Polsce jest trudne? Nic z tych rzeczy. Wystarczy wspomnieć o tym, że obecnie założyć możemy ją bez żadnych problemów przez internet. To oczywiście pójście na rękę samemu przedsiębiorcy. Nie zapominajmy jednak, że w Polsce przedsiębiorcy są traktowani po macoszemu. Szczególnie trudno mają samozatrudnieni oraz mikroprzedsiębiorcy, którzy nie radzą sobie ze względu na wysokie koszta. Mowa tutaj tak o podatkach, jak i zryczałtowanym ZUS-ie. Nic w związku z tym dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na założenie firmy poza granicami naszego kraju. Obecnie coraz więcej Polaków spotkać można na przykład w Hiszpanii. Jak zatem wygląda otwieranie firmy w Hiszpanii? Dodajmy, że chcąc być bardziej konkretnymi, odniesiemy się do biznesu w formie spółki o ograniczonej odpowiedzialności.

Założyciele

W pierwszej kolejności odnieśmy się do założycieli takiej spółki. Tak oto firmę zakładać mogą Hiszpanie, jak i obcokrajowcy. Zauważmy jednak, że każdy ze wspólników będących założycielami spółki musi posiadać numer identyfikacji podatkowej, choć możliwe jest podpisanie aktu założycielskiego spółki przed notariuszem bez tego numeru i dostarczenie go notariuszowi w późniejszym terminie.

Sam numer uzyskać natomiast trzeba na posterunku policji lub też w konsulacie hiszpańskim. W przypadku tej drugiej opcji formalności te załatwić możemy jeszcze w Polsce, choć wymaga to osobistego stawiennictwa lub udzielenia innej osobie szczególnego pełnomocnictwa w formie notarialnej.

Opodatkowanie

Wspomnijmy też o dla wielu najważniejszej kwestii, a więc podatkach. W tym przypadku wygląda to o niebo lepiej niż w Polsce. Zauważmy od razu, że odpowiednikiem naszego VAT-u jest tutaj podatek od wartości dodanej (IVA). Podstawowa stawka podatku od spółek to 25 proc., ale przez dwa pierwsze lata z ulgami płacić można wtedy jedynie 15 proc. Większe koszta czyhają na dużych przedsiębiorców, którzy generują przychody powyżej jednego miliona euro rocznie. Wówczas obowiązuje ich podatek od działalności gospodarczej.

Rejestracja

Jeżeli chodzi o rejestrację to do wyboru mamy tutaj opcję tradycyjną oraz elektroniczną. Przy tej drugiej właściwy notariusz przesyła elektroniczny odpis aktu założycielskiego spółki do rejestru handlowego. Przy rejestracji tradycyjnej w rejestrze handlowym przedstawić należy oryginał aktu założycielskiego spółki.

Nie jest oczywiście powiedziane, że przedsiębiorca jest tutaj pozostawiony sam sobie. Oczywiście w celu założenia firmy na terenie Hiszpanii zgłosić się można także do odpowiedniego biura rachunkowego, które na pewno nam w tym pomoże. Nie jest to zły pomysł. Korzystają z niego zwłaszcza Polacy, którzy dopiero co przeprowadzili się do Hiszpanii i nie znają prawa tutaj obowiązującego na tyle dobrze, aby porazić sobie z tym osobiście. Oczywiście taka pomoc to także krótszy czas zakładania firmy, co dla wielu przedsiębiorców również nie jest bez znaczenia. Na pewno warto więc z takiej opcji skorzystać. Nie ma sensu użerać się z tym osobiście.

Dodaj komentarz