Uncategorized

Jak powinien ubierać się do pracy w biurze mężczyzna?

Na pytanie postawione w tytule artykułu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Strój biznesowy dla mężczyzn może być bardzo różny, w zależności od zajmowanego przez niego stanowiska, obowiązującego w firmie dress code, a także od branży, w której pracuje dany Pan i co należy do jego codziennych obowiązków.

Dla przykładu mężczyzna – informatyk, który nigdy nie ma kontaktu z klientem może ubierać się całkiem swobodnie. Powinien jednak dbać o schludność swojego stroju, świadczy on bowiem o stosunku do pracy oraz współpracowników. Jeśli jednak firma ma określone wymagania względem stroju pracownika, powinien się on dostosować do nich. Z drugiej strony firmowe zasady powinny brać pod uwagę fakt, że jest to osoba pracująca przy biurku, która nie ma kontaktu z klientem, więc wymaganie od niego garnituru i krawata jest nieco przesadnym zarządzeniem.

Zupełnym przeciwieństwem omówionego case’u jest przedstawiciel handlowy, doradca klienta czy też mężczyzna piastujący stanowisku polegające na ciągłym kontakcie osobistym z klientem. W takim przypadku osoba ta reprezentuje firmę i jej prezentacja jest też wizytówką całego przedsiębiorstwa, w związku z tym mężczyzna piastujący tę funkcję powinien być zawsze elegancki. Jego szafę powinny wypełniać koszule męskie z długim rękawem, eleganckie spodnie w kantkę oraz marynarki. W zależności od rodzaju klientów, z którymi spotyka się taka osoba oraz od reprezentowanej przez nią branży strój biznesowy może być bardziej lub mniej formalny. W przypadku rozmów typu B2B oraz reprezentacji marek luksusowych pełny, regulaminowy strój czyli garnitur oraz krawat są niemal absolutnie wymagane. W przypadku rozmów z klientami indywidualnymi można pokusić się o nieco mniej formalny garnitur kombinowany lub garnitur we wzory czy w nieco bardziej ekstrawaganckim kolorze. W tym przypadku, choć to także w dużej mierze zależy od branży jaką reprezentuje dana osoba, można pokusić się o zostawienie krawata w domu. Można też sięgnąć po marynarkę i spodnie, zamiast pełnego garnituru. Oczywiście konieczne będą też koszule męskie z długim rękawem, choć w tym przypadku mogą one mieć różne kolory.

W przypadku osób na najwyższych szczeblach władzy, które często spotykają się z dyrektorami innych firm, tutaj garnitur jest w zasadzie obowiązkiem. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj miejsca na odrobinę ekstrawagancji. Panowie, którzy ją lubią mogą sięgnąć po koszule ze stójką zamiast kołnierzyka, w takim przypadku należy jednak pamiętać, żeby nie zakładać krawatu. Ta koszula tego nie wymaga i wygląda wręcz źle z krawatem czy muszką. Panowie ceniący ekstrawagancję mogą sięgnąć po garnitur w nietypowym kolorze lub w różnego rodzaju desenie. W modzie biznesowej jest to już dopuszczalny trend. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też marynarki w formie nowoczesnego surduta. Stylizacją rodem z Azji może być też zapinana pod szyję marynarka ze stójką, która nie odsłania koszuli. Będzie to ciekawe i nietypowe, ale wciąż eleganckie rozwiązanie.

Dodaj komentarz