Uncategorized

Jaka jest różnica pomiędzy adwokatem a radcą prawnym?

Adwokat i radca prawny to dwa różne zawody. Mimo, że zakres obydwu profesji bardzo zbliżył się do siebie, to jednak są pewne istotne różnice, pomiędzy tymi dwoma zawodami. Bardzo często jest tak, że mamy problem i w związku z tym nie wiemy do kogo się zwrócić. Mimo, iż mówi się, że ma powstać połączenie tych dwóch zawodów, póki co warto nauczyć się, jak je rozróżnić.

Zakres obowiązków adwokata

Jeśli ktoś decyduje się na wykonywanie zawodu adwokata, to jego profesję reguluje prawo o adwokaturze. Na jej podstawie funkcjonuje samorząd adwokacki, a także przeprowadzane są egzaminy na aplikacje oraz dzięki nim adwokaci prowadzą działalność gospodarczą. Zgodnie z tą ustawą, zakres obowiązków adwokata obejmuje między innymi:

  • występowanie przed urzędami i sądami

  • sporządzanie opinii prawnych

  • opracowanie projektów aktów prawnych

  • udzielanie porad prawnych.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, ale nie wiesz kogo wybrać, to na pewno kompetentny dla Ciebie będzie będzie ten specjalista – adwokat dąbrowa górnicza.

Zakres obowiązków radcy prawnego

Jeśli chodzi o radcę prawnego, to zakres jego obowiązków reguluje ustawa o radcach prawnych. Zgodnie z zawartymi tam artykułami, zakres jego obowiązków obejmuje świadczenie pomocy prawnej. Jest ona definiowana jako:

  • udzielanie porad

  • sporządzanie opinii

  • opracowywanie projektów aktów prawnych

  • występowanie przed sądami i urzędami

W odróżnieniu jednak od adwokata, radca prawny nie może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Różnice pomiędzy pracą adwokata a obowiązkowymi radcy prawnego

Jeśli chodzi o najważniejszą różnicę, to zostało już wcześniej wspomniane, że tylko adwokat może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Takiej możliwości nie ma radcy prawny, a w związku z tym nie może reprezentować swojego klienta w takich sprawach. Jeszcze przez pewien czas, radca prawny także nie mógł reprezentować swojego klienta w sprawach rodzinnych, takich jak np. sprawy rozwodowe. W 2007 r. otrzymali taką możliwość i zakres ich obowiązków poszerzył się. Kolejna różnica pojawia się w kwestii zatrudnienia: radca prawny może być zatrudniony na podstawie stosunku pracy u konkretnego przedsiębiorcy. Natomiast adwokaci mogą wykonywać swój zawód jedynie jako wspólnicy firmy, lub prowadząc indywidualną działalność gospodarczą. Różnica może nie wydawać się jakaś bardzo znacząca, ale polega głównie na tym, że z adwokatem możemy zawrzeć jedynie umowę cywilnoprawną. Jeśli podejmiemy współprace z radcą prawnym, to dodatkowo można z nim podpisać umowę o pracę.

Dodaj komentarz