Nie jest żadną niespodzianką, że polski system podatkowy nie jest dla przedsiębiorców zbyt przyjazny. Mimo wszystko wielu Polaków decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Nie da się także ukryć, że o ile to możliwe starają się oni wykorzystać wszelkiego rodzaju ulgi, które im przysługują. Jedną z nich jest ulga B+R, o której wielu przedsiębiorców nie ma jednak wielkiego pojęcia. Skoro tak warto tej uldze przyjrzeć się nieco bliżej. Czym w związku z tym jest taka ulga i jak się o nią ubiegać?
Działalność badawczo-rozwojowa
Zacznijmy tutaj od tego, że ulga B+R wiąże się z działalnością badawczo-rozwojową. Jak więc widzimy, z ulgi takiej skorzystać mogą tylko niektórzy z przedsiębiorców. Bardzo często zdarza się tak, że przedsiębiorcy się na nią nie decydują tylko dlatego, że nie wiedzą, czy prowadzona przez nich firma zalicza się do tego rodzaju działalności. Definicje, które są zawarte w tej ustawie, są bowiem dosyć ogólne.
W zasadzie z ulgi tej skorzystać może jednak każda firma, która rozwija własne produkty i usługi czy też pracuje nad nowymi technologiami lub tworzy nowe rozwiązania. Co ważniejsze dotyczy to nie tylko potrzeb własnych, ale także i tych wykonywanych na zamówienie swoich klientów.
Wysokość ulgi
Tak naprawdę wystarczy więc właściwie przygotować swoją spółkę, a więc między innymi zweryfikować prowadzone prace i zadania czy też zaprojektować schemat ewidencji kosztów na cele ulgi, a następnie wykazywać odpowiednią kwotę kosztów poniesionych na rzecz działalności badawczo-rozwojowej w corocznej deklaracji CIT. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też lepiej jest zgłosić się z tym do specjalisty. Takim jest firma BTTP z Warszawy, której pełną ofertę znajdziecie Państwo na stronie www.bttp.pl.
Na koniec odnieśmy się jeszcze do wysokości takiej ulgi. Otóż obecnie jest ona na poziomie kilku procent poniesionych kosztów i ma postać mniejszego podatku do zapłacenia. W najbliższym czasie ulga ta będzie jednak większa. Jej wysokość sięgnąć ma bowiem 19% wydatków poniesionych na działalność B+R.