Wsparcie księgowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak ją zarejestrować?

Jeżeli mamy już swój pomysł na biznes i podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu go w życie w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej, to znaczy, że przyszedł czas na jej zarejestrowanie. Chcący założyć działalność jednoosobową mają szczęśliwie ten komfort, że formalności są ograniczone do minimum, tj. do jednego formularza (CEIDG-1).

Formularz ten to w pierwszej kolejności wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, ale ponadto pełni on rolę:

  • wniosku o wpis REGON;
  • decyzji o formie opodatkowania;
  • zgłoszenia działalności do ZUS (choć do ZUS należy udać się jeszcze osobno w celu złożenia ZUS ZUA);
  • i kilka innych.

Jak złożyć CEIDG-1?

Poza tym, że CEIDG-1 jest jednym formularzem – co już stanowi duże ułatwienie – można go też złożyć bez wstawania od komputera. Wystarczy wejść na oficjalną stronę CEIDG i postępować zgodnie z zawartymi tam instrukcjami.

Po rejestracji należy pamiętać o wspomnianym złożeniu ZUS ZUA, a także o złożeniu do US VAT-R. Wszystko to jest bardzo proste i nie powinno sprawić problemów nawet najmniej doświadczonym przedsiębiorcom.

Błędy w wypełnianiu CEIDG-1

Jedyny problem, jaki może nas spotkać, to problem z samym wypełnianiem CEIDG-1, więc warto zapoznać się z zasadami tegoż wypełniania. Te są dostępne na oficjalnej stronie CEIDG, dlatego tu powiedzmy sobie tylko o kwestiach fundamentalnych, mianowicie: patrzmy uważnie, które pola mamy wypełnić my, a które urząd gminy. Po drugie – pamiętajmy, że choć nie wszystkie rubryki są obowiązkowe (np. pole na adres strony internetowej czy adres e-mail), to jednak większość z nich jest i nie można ich zostawić pustymi.

Dodaj komentarz