Łupież to dolegliwość polegająca na nadmiernym złuszczaniu naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy. Jest to bardzo problematyczna dolegliwość, ponieważ płatki martwego naskórka, które odrywają się z powierzchni skóry głowy, są widoczne na całej długości włosów, ale także na odzieży – szczególnie na ramionach. Skąd bierze się łupież i jak się go pozbyć?
Przyczyny powstawania łupieżu
Łupież jest chorobą skóry głowy, jednak nie jest to choroba zaraźliwa. Warto jednak podjąć się leczenia tej uciążliwej dolegliwości już po pojawieniu się pierwszych objawów, ponieważ tylko wtedy nie doprowadzimy do jej rozwinięcia. Do najczęstszych przyczyn łupieżu obecnie zalicza się zła pielęgnacja skóry głowy, nadmierne przesuszenie skóry głowy, alergia na stosowane kosmetyki, zaburzenia hormonalne oraz choroby takie jak łuszczyca czy AZS. Wpływ na pojawienie się łupieżu na powierzchni skóry naszej głowy ma również dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze. Niegdyś jednak uważano, że główną przyczyną powstawania łupieżu są drożdżaki, które w nadmiarze prowadzą do zaburzenia mikrobiomu skóry, jednak obecnie uznaje się je za jedną z wielu przyczyn powstawania łupieżu.
Choć przy pierwszych objawach łupieżu, możemy sięgnąć po leczniczy szampon przeciwłupieżowy, który bez większych problemów pomoże nam pozbyć się uciążliwego łupieżu, w rozwiniętych stanach chorobowych potrzeba czegoś więcej niż to. Jak więc pozbyć się łupieżu tak, aby zniknął z powierzchni naszej głowy raz na zawsze?
Sposoby leczenia łupieżu
Znając przyczyny powstawania łupieżu, możemy w odpowiedni sposób zająć się jego leczeniem. I choć większość osób w pierwszej kolejności sięgnie po leczniczy szampon przeciwłupieżowy, nie zawsze jest on wystarczającą bronią w walce z przeciwnikiem takim jak łupież. Choć łupież widoczny jest również na włosach i odzieży, dotyka on przede wszystkim owłosionej skóry głowy i to właśnie o jej stan musimy zadbać jeśli chcemy pozbyć się łupieżu. Osoby, które zauważyły u siebie pierwsze objawy łupieżu powinny zastanowić się czy stosowane kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry głowy, nie obciążają ich zbyt mocno. W tym przypadku należy odstawić wszelkie kosmetyki, które mogłyby nasilać ten stan i postawić na delikatny leczniczy szampon przeciwłupieżowy. Osoby z łupieżem powinny zrezygnować także z nadmiernej ilości kosmetyków do stylizacji włosów oraz suszenia włosów za pomocą suszarki z gorącym powietrzem, które może prowadzić do wysuszenia naskórka i jego łuszczenia.
Warto pomyśleć nie tylko o sposobie leczenia, ale również o profilaktyce tj. odpowiedniej diecie bogatej w składniki odżywcze i witaminy, pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także okresowych badaniach krwi, które powiedzą nam o tym, czego dokładnie potrzebuje nasz organizm w danym momencie.
https://sklep.centrumzdrowegowlosa.pl/szampony-przeciwlupiezowe-30